Історія бібліотеки


Історія бібліотеки-філії №5 ім. О.Блока

Міська бібліотека №5 була відкрита в грудні 1961 року в мальовничому тихому куточку міста Олександрії на майдані імені Кірова в будинку №41-б згідно рішення №884 виконкому Міської Ради депутатів трудящих від 5 жовтня 1961 року.

Завідуючою бібліотеки призначена Торговіцька Юлія Йосипівна, бібліотекар – Ярова Алла Антонівна, завідуюча читальним залом – Шабарова Жанна Юріївна, всі працівники випускники Харківського бібліотечного інституту.

Книжковий фонд на час відкриття складав близько 10 тисяч примірників. Площа бібліотеки  - 74 м2 – абонемент, читальний зал і книгосховище.

Бібліотека обслуговує жителів кіровського мікрорайону міста.

За перший рік свого існування бібліотека обслужила до 2000 читачів різних категорій.




З 1965 року колектив бібліотеки працює в складі:

- завідуюча бібліотекою – Святець Світлана Іванівна

- завідуюча читальним залом – Шабарова Жанна Юріївна

- бібліотекар – Моцна Раїса Іванівна.




Книжковий фонд на цей час поповнюється новими виданнями і складає вже 21 тис.

Бібліотека формує і вдосконалює довідково-бібліографічний апарат, здійснює індивідуальну і масову роботу з читачами. Кількість читачів збільшується до 3 тис. Серед читачів: робітники, службовці, студентська та учнівська молодь.

Колектив бібліотеки шукає форми роботи, які були б цікаві для читачів: обговорення книг, диспути, читацькі конференції, години поезії, зустрічі з молодіжними аудиторіями. Приділяється увага індивідуальній та груповій інформації відповідно читацьким запитам.

В роботі бібліотеки допомагає Рада: Бугайов С.П. – гірничий інженер, голова Ради; Курляєва З.Р. – майстер заводу «АЕМЗ»; Бєляк А.Ф. – головний лікар онкодиспанчеру; Кравченко Л.І. – вчитель; Банах О.А. – заступник голови виконкому; Мінкін Л.М. – військовослужбовець; Місюра В.В. – пенсіонер і актив бібліотеки – більше 20 чоловік.

До 50-річчя Великого Жовтня робота бібліотеки відзначається Дипломом ІІ ступеня, а до 50-річя утворення СРСРПочесною грамотою Міністерства культури СРСР та грамотою ЦК ЛКСМУ за успіхи в проведенні молодіжної читацької конференції «Чуття єдиної родини».

В технічному училищі працює лекторій «Єдність добра і краси в поведінці людини». В книжковому магазині №3 постійно проводяться масові заходи присвячені читанню поезії.

Бібліотека проводить виїзні заходи по запрошенням в учбових закладах і установах міста.

В 1975 році бібліотека нагороджується Міністерством культури УРСР Дипломом І ступеня як переможець республіканського огляду діяльності культурно-освітніх закладів по інтернаціональному та патріотичному вихованню населення.

З 1976 року в зв’язку з централізацією бібліотечної системи  бібліотека  із самостійної бібліотеки перетворюється в бібліотеку-філіал №5 Олександрійської централізованої системи міських бібліотек.

Продовжується творчий пошук, бібліотека визначає основний напрямок своєї роботи – це етико-естетичне виховання.

В 1976-77рр. бібліотека стала базою соціологічного дослідження «Книга и чтение в жизни небольших городов», яке проводили Всесоюзна бібліотека імені В.І. Леніна та Республіканська наукова бібліотека КПРС.

Визначною подією в житті бібліотеки стало присвоєння  бібліотеці високого імені Олександра Блока в 1980 році. Це ім’я зобов’язує до високого стилю роботи. З цього часу в бібліотеці працює літературно-музична вітальня  «Ліра», активом якого є Шульга Любов Олександрівна, Сипливий Борис Якович, Іщенко Лідія Федорівна, Левчук Валентина Михайлівна, Нетеса Неля Миколаївна – викладачі культосвітнього училища.

Згодом актив вітальні розширюється і працює під девізом «Сотри случайные черты, и ты увидишь: мир прекрасен!». Вітальня стала центром спілкування людей різного віку, поглядів, професій.

З 1980 року бібліотека розробляє і проводить цикл літературних вечорів та вечорів Поезії, присвячених Олександру Блоку і поетам Блоківського сузір’я.

З 1986 року бібліотека щорічно проводить творчий звіт перед населенням – «грудневі зустрічі».




1986 рік. Грудень. Бібліотека відзначає 25 річний ювілей.

Книжковий фонд налічує 35 тис. примірників. Читачів більше трьох тисяч. Колектив працює у складі: Святець С.І, Шабарова Ж.Ю., Єфремова Г.О.

     Бібліотека спрямовує свою роботу на виконання двох основних бібліотечних законів:
-         Кожному читачеві – його книгу;
-         Кожній книзі – її читача.
1996 рік. Бібліотеці – 35 років.
Книжковий фонд – 40 тис. примірників. Працює клуб «Ліра». Голова ради клубу: Шульга Л.О., заступник: Іщенко Л.Ф..
Девіз бібліотеки: «Нехай осяє наш нелегкий шлях духовності вогонь незгасний!»
Яскравою сторінкою історії є вихід бібліотеки в 1997 році в телеефір.
7 років Святець Світлана Іванівна вела програми  «Преса за інтересами» та  "Віршотерапія" на місцевому телеканалі КТМ.
Обласна державна адміністрація та обласне управління культури відзначають роботу бібліотеки до Всеукраїнського Дня бібліотек 1998 року, який відзначається вперше. 
З лютого 2000 року у відділі абонементу працює бібліотекар  - Ковальчук Катерина Вікторівна.
Склад бібліотечних працівників на 2000 рік:
Святець С.І – завідуюча бібліотекою
Ковальчук К.В. – бібліотекар відділу абонементу
Чоп Т.Є. – бібліотекар читального залу
Коваленко С.М. – бібліотекар читального залу

2001 рік. 40-річний ювілей бібліотеці-філії №5.
Книжковий фонд складає – 44 тис. примірників. Читачів – більше трьох тисяч.
Працює рада бібліотеки: Єрьомін Г.Д. – голова, Гайдук Т.В. – заступник.
Літературно-музичний вечір
«Нехай осяє наш нелегкий шлях Духовності вогонь незгасний».
Співає викладач ОУК - Валентина Михайлівна Левчук
 З 2003 року в колектив бібліотеки прийшла бібліотекар читального залу Марченко Лідія Андріївна (на фото по центру)

а з 2007 року – Баландіна Віта Миколаївна

Читачі поважають їх, а вони намагаються зберігати і примножувати традиції бібліотеки, втілювати в життя основні завдання і напрямки роботи. А визначаються вони особливостями часу та тими змінами, які відбуваються в суспільстві.
Бібліотека намагається залишатися центром духовності, інформації, спілкування. Основні напрямки роботи визначені девізом, незмінним з попередніх років: «Нехай осяє наш нелегкий шлях духовності вогонь незгасний».
В бібліотеці активізовані заходи по вихованню національної свідомості молоді, формуванню правової культури. З цією метою впроваджуються форми роботи, які користуються найбільшою зацікавленістю аудиторії: «круглий стіл», інтелектуальні ігри, уроки громадської зрілості. Інформаційна робота проводиться з питань політики, урядових рішень, соціальних питань.
Колектив бібліотеки з великою повагою говорить про своїх користувачів, особливо про актив, без якого не уявляють свою повсякденну роботу. Безмежно вдячні голові бібліотечної ради з 1980 року Єрьоміну Геннадію Дмитровичу, «швидкій допомозі» бібліотеки Арсен`єву Олександру Васильовичу за його щире серце і золоті руки, небайдужим читачам за матеріальну і фізичну допомогу.
Ковальчук К.В. та Арсеньєв О.В.
Протягом багатьох років існує тісний зв'язок бібліотека – читач.
Друзями бібліотеки є родина Яковлєвих – батьки, діти, онуки – читачі з дня її відкриття. Родини Андрієнко, Артеменко, Говердовських, Гнезділових, Тімурджі. З теплотою говорять бібліотекарі про Лисогорського Володимира Григоровича та його дружину.
2011 рік. Бібліотеці ювілей – 50 років.
Розповідь читачки про свою бібліотеку -  Тетяна Володимирівна Гайдук, учитель школи №2, користується  бібліотекою з 1967 року:

«Про бібліотеку Блока хочеться говорити Вдячно, Високо, Натхненно. Тут панує дух високої поезії, культури, уваги, доброти і поваги до кожного відвідувача і високий професіоналізм.
А ще для мене і моїх близьких бібліотека Блока – це Світлана Іванівна та Жанна Юріївна. І те, що створено в бібліотеці і є до цього часу, її імідж – це вони. І велика подяка всім, хто працює після Жанни Юріївни, за те, що не розгубили і не зруйнували чарівну ауру, створену її першими працівниками.
Згадуються вечори поезії в переповненому залі, гарно оформлені виставки літератури. Велика вдячність за рекомендації до читання. Важко встигати за новинками періодики, і чуєш таке тактовне звернення: «Прочитайте, це цікаво», «Вам це сподобається», «Обов’язково зверніть увагу».
А як вивчали читацький запит, як підбирали літературу! Такого рівня компетентності, зацікавленості в максимальному підборі літератури, я не зустрічала в інших бібліотеках.
Тобі тут були завжди раді,бза тебе хвилювалися, цікавились твоїми проблемами, тебе любили, в тебе вірили.
Ось чому бібліотека Блока – це моя бібліотека. Бібліотека мого дитинства, студентських років, мого професійного становлення. І щира подяка її працівникам за тепло, повагу, радість спілкування.
І, трішки перефразовуючи О.Пушкіна про бібліотеку Блока можна сказати:
«Библиотеке – дань сердца и вина!
Она создала нас и вдохновила нашу пламень.
Поставлен ею краеугольный камень,
Ею чистая лампада зажжена.»

Упродовж  років робота колективу бібліотеки–філії № 5 була спрямована на збереження і збагачення фонду бібліотеки, впровадження інформаційних технологій, створення комфортного, інформаційного середовища для задоволення зростаючих потреб користувачів. Основні завдання бібліотеки вирішувалися шляхом поєднання традиційних та інноваційних форм роботи.
Одним з основних напрямків роботи бібліотеки було якісне обслуговування користувачів та повноцінне задоволення їх потреб.


З метою приділити особливу увагу та для поліпшення обслуговування найбільш соціально незахищеної групи користувачів традиційним в бібліотеці є обслуговування людей, які потребують особливої уваги та турботи.

          Сьогодні бібліотека є не тільки закладом,  який реалізує право громадян на доступ до інформації, але й центром спілкування користувачів. На базі бібліотеки працює клуб «Калинка», де користувачі отримують найактуальнішу інформацію, обмінюються досвідом, отримують консультацію, а головне – спілкуються на найулюбленішу тематику.

В серпні 2013 року від міської ради було подаровано один комп’ютер, а в листопаді цього ж року від програми «Бібліоміст» бібліотека отримала ще 5 комплектів.

З грудня 2013 року бібліотекарем інтернет-центру працює Дерун Марина Вікторівна.

Відтепер в бібліотеці можна:
         взяти цікаву книгу;
         взяти участь у заходах, які проводить бібліотека;
         підготувати повідомлення або презентацію;
         безкоштовно знайти в мережі Інтернет потрібну для навчання інформацію;
         взяти участь у створенні веб-сторінки бібліотеки;
         почитати журнали та енциклопедії;
         просто зробити уроки, реферат, контрольну чи курсову роботу.

       З 1 січня 2014 року колектив бібліотеки працює в такому складі:
- Баландіна Віта Миколаївна – завідуюча бібліотекою;
- Дерун Марина Вікторівна – бібліотекар інтернет–центру та читального залу;
- Ковальчук Катерина Вікторівна – бібліотекар абонементу.

Діяльність книгозбірні базується на повазі до кожного читача та на професіоналізмі бібліотечних працівників, які забезпечують високу якість обслуговування користувачів бібліотеки і наших партнерів, з якими ми тісно співпрацюємо. Співпраця з  колективом Професійного ліцею та ЗНЗ І-ІІ ст.№8 надає змогу брати участь в різноманітних заходах, популяризувати читання і книгу.
  Дерун М.В. з бібліотекарем ЗНЗ І-ІІ ст. №8

Учні І курсу Олександрійського професійного ліцею

 2014 рік.
Для користувачів бібліотеки, для задоволення їх інформаційних потреб, працює 6 комп’ютерів з безкоштовним доступом до Інтернету.

На сьогодні ми бачимо зростання запитів на такі послуги як: електронна пошта, дистанційні ігри, спілкування через соціальні сервіси – «Однокласник», «Вконтакте», «Mail.Ru», «YouTube», Skype.


З  жовтня 2014 року на базі бібліотеки працює Вища Народна Школа, де проходять навчання на комп’ютерах 15 користувачів, вікова категорія яких перевищує 60 років, це говорить про те, що вік не має значення для того, щоб навчаться.

До бібліотеки звертаються користувачі,  яким ми допомагаємо в пошуку рідних та близьких за допомогою програми «Жди меня». Для постійних відвідувачів інтернет-центру створюється друкована продукція: листівки, буклети, вебліографічні списки, а також проводяться індивідуальні навчання та консультації.
Бібліотека є мостом до електронного урядування, яка допомагає  організовувати безкоштовний доступ до електронних ресурсів для всіх громадян нашого району, роз’яснити корисну інформацію, розповісти про можливості е-урядування:
-         он-лайн - замовлення залізничних квитків;
-         реєстрація на сайті з працевлаштування «Труд»;
-         оплата комунальних платежів.
Завдяки проекту, створили блог бібліотеки: «Олександрійська міська бібліотека-філія №5» biblioteka-ol-f5.blogspot.com,  що дало  можливість розказати про себе, про свої проблеми та досягнення.


Таким чином, можна сказати, що Інтернет-центр активно працює на   підвищення престижу бібліотеки, як єдиного гаранту конституційного права кожного на вільний доступ до інформації, що в свою чергу ще раз підкреслює непересічну  роль бібліотеки в сучасному інформаційному суспільстві.

Але також слід відзначити, що новітні технології не можуть замінити спілкування з книгою, тому традиційні форми бібліотечної роботи продовжують відігравати дуже важливу роль у вихованні молодого покоління.
Також, дякуючи нашим шанованим користувачам, їхнім словам вдячності за нашу роботу, хочеться сказати, що ми потрібні їм, про це говорить  Книга відгуків користувачів бібліотеки.


З серпня 2014 року до приміщення  бібліотеки – філії №5 приєдналася бібліотека–філія №3 для дітей.

        Чередніченко Ольга Василівна              



    Книги  одне з найцінніших надбань людства. Спікування з книгою завжди приносить радість, дає можливість розвивати інтелектуальні та духовні здібності. Мабуть, кожна людина хоча б раз у своєму житті відчуває потребу у спілкуванні з книгою. І тоді їй на допомогу приходить бібліотека. Відтепер сюди поспішають діти після уроків, у вихідні дні, під час канікул. У бібліотеці-філії №3 для дітей маленькі книголюби можуть познайомитись з новинками літератури для навчання та дозвілля.
Бібліотека складається з трьох відділів:
- абонемент;
- читальний зал;
- Інтернет-центр.
Книжковий фонд становить 7 тис. прим.

Склад колективу бібліотеки в 2014 році:
з ліва на право – Дерун М.В., Чередніченко О.В.,
Баландіна В.М., Ковальчук К.В., Кузьменко С.І.
2015 рік.
На базі бібліотеки з напрямку «Основи комп’ютерної грамотності» продовжує свою роботу Вища Народна Школа, де в 2015-2016 н.р. проходять навчання 18 слухачів  різної вікової групи.


Затишок, наявність сучасних технічних засобів, надання нових послуг роблять бібліотеку привабливою для читачів.

Бібліотека тісно співпрацює з колективом та учнями Олександрійського професійного ліцею, для яких декілька разів на тиждень проводяться різноманітні заходи: години, бесіди, голосні читання, веб-екскурсії тощо.


Головною подією 2015 року стала перемога бібліотекаря Дерун М.В. в конкурсі фотографій «Я – молодий, сучасний бібліотекар» від Молодіжної Секції Української Бібліотечної Асоціації.

З лютого 2015 року бібліотекарем читального залу працює Теличко Лариса Олександрівна.


Склад колективу в 2015 році:
з ліва на право – Чередніченко О.В., Ковальчук К.В.,
Теличко Л.О., Кузьменко С.І., Дерун М.В.

2016 рік. Бібліотеці – 55 років.
Бібліотека Блока,55 річниця -
Народження дата – спалах зірниці,роки – багатство – сказано вірно,
Знайте – читач Вам вдячний безмірно.
Комп’ютери – ця світова павутина
Тут школа народна – знайома картина
Шелест сторінок в читальному залі
В нім люди поважні,є хлопці і кралі.
Тут щиро вітають старого й малого
І тепло стає всим на серці від того.
Бібліотекарі – профі все в них до діла,
Так зацікавлять,щоб очі горіли!
Малий щоб відчув,що розумником став,
А старший, що зірку із неба дістав.
Без винятку всі тут багатшими стали,
Відколи стежину в цей дім протоптали.
Вам нині 50 + 5,які то роки!
Так тримати!
Світ книг судилося Вам людям дарувати.
Ще будемо сторіччя зустрічати!
Здоров’я  Вам і щастя,добробуту,натхнення!
Хай буде мирним майбуття і наше сьогодення!
Маруфі Лілія Борисівна, користувачка бібліотеки
грудень 2016 року
Ювілейна дата бібліотеки - добра нагода, щоб підвести підсумки минулого, дати оцінку сьогодення і поринути в майбутнє.
Кожному читачеві тут завжди були раді, за кожного хвилювалися, цікавилися проблемами, кожного любили, в кожного вірили. Так було 55 років тому, так є і зараз.
Ось чому бібліотека-філія №5 – це бібліотека  дитинства, студентських років, професійного становлення багатьох олександрійців.
Сучасний колектив книгозбірні вирішив відсвяткувати 55-й ювілей свого закладу у романтично-поетичному стилі.  Тому з цієї нагоди відбулася святкова зустріч місцевих поетів - членів клубу «Джерело» - з бібліотекарями, постійними користувачами, слухачами  Вищої народної школи, учнями професійного ліцею.

Престиж, привабливість, важливість і потрібність бібліотеки безпосередньо залежать від переліку та якості послуг і комфортних умов, які вона надає користувачам. Ефективне забезпечення інформаційних потреб користувачів залежить від чіткого планування роботи, заходів та послуг, які надаються впродовж року.
В 2016 році бібліотека-філія №5 ім. О.Блока продовжувала свій розвиток як важливий соціально-культурний та бібліотечно-інформаційний заклад.
Бібліотека активізувала патріотичну складову соціокультурної діяльності, проводились численні заходи, акції на підтримку українського війська, зустрічі з учасниками АТО та висвітлення героїзму патріотів, захисників Вітчизни.

Бібліотекарі створили групу бібліотеки у соціальній мережі Fasebook, для висвітлення діяльності та плідної роботи колективу.

З лютого 2016 року бібліотекарем читального залу працює Костюкова Інна Миколаївна.


Бібліотека є базою практики студентів Олександрійського училища культури спеціальності «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа».


2016 року бібліотекар бібліотеки-філії №5 ім. О.Блока Дерун Марина Вікторівна брала участь у 2 конкурсах:
1. Обласний конкурс з популяризації творчості Івана Франка ''Невмируще слово Каменяра''  проводився комунальним закладом ''Обласна універсальна наукова бібліотека ім. Д.І.Чижевського.


                                                                     

          

2. Конкурс фотографій «Бібліотекар НЕ ФОРМАТ» - 2016, команда Молодіжної секції УБА традиційно проводить у літній період. Саме влітку ми можемо трохи розслабитись, відпочити, помріяти і реалізувати те, на що раніше постійно не вистачало часу. Мета конкурсу: добір кращих світлин молодих бібліотекарів у бібліотеках України для популяризації у мережі Інтернет, видання календаря, створення листівок-мотиваторів та продовження наповнення банку фотографій, стимулювання професійного і творчого зростання бібліотечної спільноти. В цьому конкурсі ми здобули перемогу! 

У конкурсі ялинок від ОМЦБС бібліотека здобула перемогу і отримала ІІ місце!


Завідуюча бібліотекою-філією №5 - Дерун Марина Вікторівна прикрасила обкладинку журналу "Бібліотечний форум: історія, теорія і практика".


Колектив бібліотеки з 2016 року (з ліва на право):
        Костюкова І.М. – бібліотекар читального залу бібліотеки-філії №3 для дітей;
        Дерун М.В. – завідувач бібліотеки-філії №5;
        Ковальчук К.В. – бібліотекар абонементу бібліотеки-філії №5;
        Арнатовська Є.Г. – прибиральниця бібліотеки-філії №5;
        Чередніченко О.В. – бібліотекар читального залу бібліотеки-філії №5;
        Кузьменко С.І. – бібліотекар абонементу бібліотеки-філії №3 для дітей.


Отже, робота бібліотеки-філії №5 ім. О.Блока завжди була спрямована на створення затишної атмосфери, де бібліотекарі прислухаються до думок різних вікових та соціальних груп користувачів, а також мають індивідуальний підхід до кожного відвідувача, який має потребу не тільки в інформації, а й у психологічній підтримці. Сьогодні бібліотека стала не лише тим місцем, де можна взяти і прочитати книгу, а й відпочити.
Кожна людина звертається до книги з раннього дитинства, бо саме читання книг збагачує наше життя, робить його більш цікавим і наповненим, допомагає пізнавати світ через книгу. Сучасна бібліотека повинна не лише прищеплювати любов до книги, виховувати виховні та культурологічні функції, але й бути справжнім інформаційним центром, стати вікном у безмежний світовий простір інформації, невичерпним джерелом нових знань.



2017 рік.
Книжковий фонд складає близько 24 тис. примірників книг.
Обслужено 2259 користувачів, документовидача – 43059 прим.

Своє майбутнє бібліотека бачить у розвитку інноваційних методів роботи, створенні нової інфраструктури інформаційного, довідкового обслуговування, максимально комфортного бібліотечного середовища для всіх категорій користувачів.
Таким чином, постійно змінюючись та розвиваючись, бібліотека створює собі позитивний імідж, що і є запорукою її багатолітнього успіху серед жителів мікрорайону.